Calculate the percentage of Copper in Copper oxide (CuO, Mr=80). (3 marks)

Ar of Cu = 64 (1 mark) Percentage of copper in CuO = 64/80 x100 (1 Mark) Percentage of copper in CuO = 80% (1 mark)

KD
Answered by Katie D. Chemistry tutor

23621 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

What is an isotope?


Explain the collision theory.


Describe how elements are arranged in the periodic table


Describe a single covalent bond in terms of the electron distribution of the atoms involved.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning