How do I do redox calculations?

For example,Iron(II) sulphate can be oxidised using acidified potassium permanganate solution. Calculate the mass of iron(II) sulphate which will completely react with 200 cm3 of 0.25 mol l-1 acidified permanganate solution.
Write the redox equation:-2MnO4- + 16H+ + 5Fe2+ à 2Mn2+ + 8H2O + 5Fe3+
Calculate the number of moles of the ‘known’ reactantNo. of moles = C x V(litres)= 0.25 x 0.2 = 0.05 mol
Use: mole ratio in equation to calculate the number of moles ofthe ‘unkown’ reactant.0.05 mol of MnO4- reacts with 5/2 x 0.05 = 0.125 mol of Fe2+
Use: mass = no. of mole x gfm to calculate the mass of iron(II) sulphate Mass of FeSO4 = number of moles x gfmMass of Fe SO4 = 0.125 x152 = 19g

CG
Answered by Collette G. Chemistry tutor

2651 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

A 1000 cm3 container of ammonia (NH3) has a mass of 20.7g, it is stored at room temperature (298 K). When empty the container has a mass of 20.0 g, calculate the pressure inside the container in kPa to an appropriate number of significant figures.


Explain what the rate-determining step in a reaction is with reference to activation energy.


How can you deduce the order of the reaction with respect to the reagent based on the graph of its concentration against time?


Explain what is meant by optical isomerism.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning