On a see-saw Mary, weight 600N balances John, weight 200N when she sits 1.5m away from the pivot. How far from the pivot is John?

Using the knowledge that the moments are balanced, we can create an equation to calculate the distance John is from the pivot:

600N1.50m = 200N(distance)
(600/200)*1.5 = distance
distance = 4.5m

AN
Answered by Alexander N. Physics tutor

12193 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A 950 kg car accelerates from 0 to 33 m/s in 11 seconds. a) Calculate the acceleration of the car b) Calculate the force needed to produce this acceleration c) The car claims a top speed of 110 miles/hr. Explain why there must be a top speed for any car


A sequence is defined by the recurrence relation u(n+1) = 1/3 u(n) + 10 with u(3) = 6 . Find the value of u(4) and the limit of the sequence.


What are the properties of electromagnetic waves?


How does temperature relate to the structure of solids and liquids?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning