A lamp has a rating of 18V 9W. How much energy is transferred to the bulb in 5 minutes? Calculate the current through it when connected to a 18V supply.

The first question comes from the realisation that the power rating, "9W" represents 9 joules being supplied every second and so can be written as 9J/s and so in 5 minutes (or 300 seconds) the energy supplied is:
9J/s * 300s = 2700J 

The second part comes from the equation P=IV and we already have numbers for power and voltage:
9 = 18 * I 
I = 9/18 = 0.5Amps

AN
Answered by Alexander N. Physics tutor

4613 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

Suppose a student wants calculate the density of the two different objects, a metal cube and a small statue. Describe the methods the student could use to measure the density of the two objects.


How do diodes work?


What is the difference between a vector and a scalar quantity?


What is meant by 'dissipated energy'?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning