Calculate the relative molecular mass of CaCO3. (relative atomic mass (Ar): C= 12, Ca= 40, O= 16)

Number of atoms
Ca x1 => 40x 1= 40
C x 1 => 12x1 = 12
O x 3= 16 x 3= 48CaCO3
RMM= 40 + 12 + 48= 100

RM
Answered by Roxanne M. Chemistry tutor

30048 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Why do simple covalent molecules compounds have low melting and boiling points?


0.0960g of Magnesium was reacted with 25cm^3 of HCL of 0.4mol/dm^3 concentration. Calculate the moles of each one and determine which one is in excess


What are the differences in structures of diamond and graphite? And how do they relate to their chemical properties and uses?


Describe how to find the concentration of an alkali using an acid of a known concentration.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning