A car horn has a frequency of 680 Hz and a wavelength of 50cm. Calculate the speed of the sound waves produced by the car horn:

velocity (v) = frequency of the wave (f) x wavelength of wave (in metres) (λ)
50cm in metres: 50/100 = 0.5m
Therefore (v) = 680 x 0.5= 340 (m/s)

GS
Answered by Gunchit S. Physics tutor

4459 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

What is a moment?


A ball of mass 500g is dropped from rest 2m above the ground. When it reaches the ground it is travelling at 5m/s. How much energy has been dissipated?


Describe the model now used for the structure of an atom. Refer to the constituent particles including their relative masses and charges.


What is constant acceleration?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning