James wins the lottery and gets £200,000. He decides to spend 10% of his winnings and invest the rest. From the money he has invested, he receives interest of 3% per year. How much money does James have after 5 years (to the nearest pound)?

James starts with £200,000.
He then spends 10% of his winnings:
200,000*(1-0.1)=180,000
The 1 represents 100%, which the amount of money James starts with. He then spends 10%, which is represented by the -0.1. Therefore 1-0.1 is the remaining 90%
He invests the remaining amount (£180,000) and receives interest of 3% per year for 5 years.
180,000*(1.03)(1.03)(1.03)(1.03)(1.03)=180,000*(1.03)5=208,669.333374~=£208,669
As before, the 1 is 100% before any money has been invested. The 0.03 is the annual 3% interest payment. From above we can rewrite these yearly payments in a quicker format by writing (1.03)5. The final answer is then rounded down to £208,669.

EH
Answered by Edward H. Maths tutor

3327 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

How do you make f the subject of the following a = c/d + e/f


How would you find the mean for the numbers 100, 230, 450, 120 and 250?


Renee buys 5 kg of sweets to sell. She pays £10 for the sweets. Renee puts all the sweets into bags. She puts 250 g of sweets into each bag. She sells each bag of sweets for 65p. Renee sells all the bags of sweets. Work out her percentage profit.


Solve, using SohCahToa, right angle triangle ABC for the hypotenuse, where adjecent=10cm & theta=40 degrees.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning