2NaNO3 --> 2NaNO2 + O2. When a sample of solid sodium nitrate was heated 96cm3 of gas was collected, calculate the mass of NaNO3 Decomposed

We know that the reaction is a 2:1 ratio as 2 moles of NaNO3 is used to form 1 mole of O2 so first we need to find the moles of the product produced 
SoVolume of gas (dm3)= number of moles x 24dm3Therefore volume of gas = 96cm3 = 0.096dm3Moles of NaN2O2 = 0.096/24 = 0.004 moles Therefore moles of NaNO3 is also 0.008 moles Mr of NaNO3 = 32 + 16 + 16 + 16 = 71Mass = Mr x moles Mass = 71 x 0.008 = 0.568 g

SZ
Answered by Sara Z. Chemistry tutor

10487 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

How have ideas about atomic structure changed through history?


What is the Lowry and Bronsted definition of acids and bases?


How would changing reaction vessel volume and reaction vessel temperature affect the rate of a reaction?


What is the difference between ionic and covalent bonding


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning