24.5g of CH3CH2CH2Br was reacted with ammonia to form CH3CH2CH2NH2 at a 75.0% yield, calculate the mass of the product formed.

The first step is to calculate the moles of the reactant CH3CH2CH2Br. To do this you need the formula:moles = m/Mr where m is the mass in grams and Mr is the molar mass which can be worked out using the periodic table.Standard atomic weight of carbon = 12.011Standard atomic weight of hydrogen = 1.008Standard atomic weight of bromine = 79.904There are three carbon atoms, seven hydrogen atoms and one bromine atom. This means that the molar mass is (3 x 12.011) + (7 x 1.008) + (1 x 79.904) = 122.993Because 24.5 g of the reactant was used the moles = 24.5 / 122.993 = 0.20 molesThe next stage is to work out the mass of product with an assumption of a 100% yield. To do this the same formula is used: moles = m/MrThe molar mass of the product needs to be worked out: three carbon atoms, nine hydrogen atoms and one nitrogen atom where the standard atomic weight of nitrogen = 14.007(3 x 12.011) + (9 x 1.008) + (1 x 14.007) = 59.112The formula moles = m/Mr is then rearranged to make the mass the subject, generating the formulam = moles x Mr Using the calculated moles and the molar mass you get: 59.112 x 0.20 = 11.8 gThis is the mass if there was 100% yield, however, this question asked what the mass would be if there was a 75.0% yield, therefore we need to find 75% of this mass: 11.8 x (75/100) = 8.85 g

MC
Answered by Matthew C. Chemistry tutor

6068 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

pH and Kw question: A student dissolves 1.75g of a drain cleaner (based on NaOH) in water and makes the solution up to 100cm3. The student measures the solution pH as 13.60. Determine the percentage of NaOH in the drain cleaner, in terms of mass (g).


There are two methods of ionisation in a time of flight spectrometer, name and explain one of these methods in detail.


What type of reaction do haloalkanes undergo with nucleophiles?


Given the reaction: H2SO4 + NaOH --> ? + H2O. (a). Work out the salt produced (?) and (b). calculate the pH of the remaining solution when 1.2 g of NaOH and 4.41 g of H2SO4 were added in a 500 ml solution. Of the unreacted H2SO4 95% dissociated.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning