A block of mass 5 kg is being pushed over level ground by rod at 60 degrees to horizontal with force 40 N with acc. 1.5 what is the frictional force of the surface and draw a diagram with the forces acting on the block

Block has normal force, weight, friction and the force from the rod acting on itResultant force = 5*1.5=7.5horizontal component of force from rod = 207.5= 20 - FF= 12.5

HB
Answered by Henry B. Maths tutor

3204 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

Given that log_{x} (7y+1) - log_{x} (2y) =1 x>4, 0<y<1 , express y in terms of x.


two balls of similar size masses m and 2m are moving at speeds u and 2u along a frictionless plane, they collide head on and are reflected, assuming that the coefficient of restitution of this collision is 1, what the speeds are afterwards in u


Differentiate y = x^3 +x^2 - 4x +5 with respects to x.


Why is sin(t)^2 + cos(t)^2 = 1 true for all t?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning