A kettle has a 55% energy efficiency. The input energy for the kettle is 378,000 J per boil. Calculate the amount of energy dissipated in 5 boils.

Energy used for one boil = (3.78 x 105 / 100) x 55Energy used for one boil = 2.079 x 105 J Energy lost per boil = 3.78 x 105 -2.079 x 105Energy lost per boil = 1.701 x 105Energy lost per 5 boils = (1.701 x 105) x 5Energy lost per 5 boils = 8.51 x 105 J, 3 s.f. (or 851 kJ)

RA

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

What is the power dissipated by a 12 Ohm resistor when 2A of current run through it?


How to find wave speed from frequency and wave length.


Explain how red-shift provides evidence for the Big Bang theory.


What is the difference between current and voltage?