A mass of 2kg is dropped from rest at a height of 10m. i) What is the initial GPE of the mass? ii) What is the final velocity of the mass when it hits the ground?

Part iGravitational Potential Energy (GPE) = mass x gravitational acceleration constant x heightGPE = 2 x 9.81 x 10 = 196.2JPart iiConservation of energy states that the sum of the GPE and KE at the intial position is equal to the sum of the GPE and KE at the final position.GPE1 + KE1 = GPE2 + KE2(KE = 0.5 x m x v2)As the mass is released from rest the initial velocity is 0, KE1 = 0.As the mass is 0m above the ground in the final position, GPE2 = 0.So, GPE1 = KE2mgh = 0.5mv2196.2 = 0.5(2)(v2)v2 = 196.2v = 14ms-1

ZS
Answered by Zaakir S. Physics tutor

4142 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

How Should I structure my experiment report?


Ann and Bob play on a uniform seesaw. The seesaw is 4m long and Ann and Bob weigh 600N and 800N respectively. If both Ann and Bob start at one end of the seesaw and Bob starts to walk up the seesaw at 2m/s, after how long will the seesaw turn?


How does a skydiver reach terminal velocity?


What is the Rutherford alpha scattering experiment and what does it tell us?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning