There are 700 students in a high school. 10% of them play team sports. 36 students play football, and 22 students play both football and basketball. When choosing one student from the school, what is the probability of them playing basketball only?

We know that 10% play team sports, that means 700*0.1=70 students play team sports. Out of those 70, 36 students play football, 22 play both sports, that means 36-22=14 play football only. Let's draw a diagram. We can see that so far we know that 22+14=36 students play team sports. We know that all together, 70 students play. That means 70-36=34 students play basketball only. Out of 700 students, 34 play basketball only, so the probability is 34/700 when choosing one, which equals 17/350 when simplified.

DT
Answered by Dorottya T. Maths tutor

3120 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Given that a = 3 and b = 7 ,  What is the value of 2a + b ?


Amber has an unfair coin. The probability of throwing a tail is p. Amber throws the coin twice and the probability of throwing a head and then a tail is 6/25. Heads are more likely than tails. Show that 25p^2-25p+6=0 and find the value of p.


What is algebra and why do we use it?


f:x-->2x^2+1 and g:x--> 2x/(x-1) where x is not equal to 1. express the composite function gf as simply as possible


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning