If you have 20.82g of Lithium (Molar mass = 6.34gmol^-1), how many moles of Li is it?

number of moles = mass / molar massTherefore, n=20.82g/6.34gmol-1=3moles

SH
Answered by Sam H. Chemistry tutor

3027 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Explain why graphite can conduct electricity.


Calculate the percentage by mass of nitrogen in an ammonia molecule (NH​​​​​​​3) . Take the relative atomic masses of hydrogen and nitrogen to be 1 and 14 respectively.


Using the % yield calculation (please state), what is the percentage yield for the reaction of calcium oxide with water to produce calcium hydroxide if the theoretical yield is 4.0g but only 1.5g is produced?


Why is magnesium positioned in Group 2 of the periodic table?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning