A particle A of mass 0.1kg is moving at a speed of 1.5m/s to the right. It collides with a particle B of mass 0.3kg moving at a speed of 1.1m/s to the right. Calculate change in momentum of particle A if particle B has a speed of 1.4m/s after collision.

Momentum is conserved during the collision.Momentum = mass x velocityMomentum before = momentum after(mv)P1 + (mv)Q1 = (mv)P2 + (mv)Q2(0.1 x 1.5) + (0.3 x 1.1) = 0.1vP2 + (0.3 x 1.4)vP2 = 0.6m/sChange in momentum of P:(mv)before = 0.1 x 1.5 = 0.15kgm/s(mv)after = 0.1 x 0.6 = 0.06kgm/sΔ(mv) = 0.15 – 0.06 = 0.09kgm/s

JS
Answered by Juliet S. Maths tutor

3672 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

Having a rectangular parking lot with an area of 5,000 square yards that is to be fenced off on the three sides not adjacent to the highway, what is the least amount of fencing that will be needed to complete the job?


I don't understand why the function "f(x)=x^2 for all real values of x" has no inverse. Isn't sqrt(x) the inverse?


What is the integral of ln(x)? Hint: use parts for this integration


Find the derivative of y=e^(2x)*(x^2-4x-2).


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning