If a car sets off from rest with a constant acceleration of 3 m/(s^2), what would its speed be after 5 seconds?

Firstly we write down all known variables: Initial speed (u)=0 m/s, Acceleration (a)=3 m/s2, Time (t)=5s. Final velocity (v)=?Therefore, the equation chosen to solve the problem would be: v=u+at. Substituting known variables into equation gives: v=0+(3*5). Giving a final answer: v=15 m/s.

SM
Answered by Shahnaan M. Physics tutor

2061 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

Explanation of alpha scattering experiment


If 10 N is required to move an object 2m, what is the work done?


What is the difference between current and voltage?


Why do airbags make a car safer


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning