What mass of MgCl2 is formed in the following equation if 48g of Mg react in the following equation: Mg + 2HCI -> MgCI 2 + H

First you must calculate the moles of Mg that originally reacted. moles = mass/Mr moles=48/24 moles= 2 Molar ratio of Mg to MgCl2 is 1:1 Therefore 2 moles of MgCl2 were produced moles= mass/Mr mass= moles x Mr mass= 2 x (24+(2 x 35.5)) mass= 190g

SG
Answered by Sofia G. Chemistry tutor

4466 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

How do covalent bonds work?


How does Le Chatelier's principle work when the pressure is changed?


Why does copper make a good metal to use in electrical wiring?


What is the function of a catalyst in a chemical reaction?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning