A house is bought for £150,000 at the start of 2005. For 3 years it loses 10% of its original value per year. After this time it loses 10% per year. What was its value at the end of 2011/start of 2012?

Original value = 150,000  10% original value =15,000  After 3 years year is 2008, house value = 150,000 - 3*(15,000) = 105,000Until start of 2012 from start of 2008, so 4 years of compound intrest.  New value of house = 105,000 * (0.90)^4  = £68890.5

HF
Answered by Henry F. Maths tutor

3094 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

How do I know whether to add or minus in Pythagoras's theorem?


One of the teachers at a school is chosen at random. The probability that this teacher is female is 3/5. There are 36 male teachers at the school. Work out the total number of teachers at the school.


Simplify 8x-3+6x


Solve the simultaneous equations: 3x+2y=11, 2x-5y=1.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning