An 1kg ball collides normally with a fixed vertical wall. Its incoming speed is 8 m/s and its speed after the collision is 4 m/s . Calculate the change in momentum of the particle. If the collision lasts 0.5 s calculate the impact force.

Consider two scenarios before and after. Before there is a velocity of 8m/s (with right being positive) and mass 1kg. after there is a mass of 1kg and a velocity of -4 m/s as right is positive and it bounces of the wall in the opposite direction. Now, we can find the total change in momentum (delta p) for before and after which will be momentum before - momentum after.momentum = massvelocity. Momentum before =18=8 Ns. Momentum after = 1*(-4)=-4 Ns. so, the total change in momentum is 8-(-4) = 12 Ns. Since the impulse of a force (F*t)= change in momentum (delta p). Then the impact force (F) = change in momentum/time. =12/0.5 = 24 Newtons.

AD
Answered by Adam D. Maths tutor

4081 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

How do I calculate the reactant forces for the supports of the beam where the centre of mass is not same distance from each support?


Solve for 0=<x<360 : 2((tanx)^2) + ((secx)^2) = 1


Find the equation of the normal of the curve xy-x^2+xlog(y)=4 at the point (2,1) in the form ax+by+c=0


Given that the increase in the volume of a cube is given by dV/dt = t^3 + 5 (cm^3/s). The volume of the cube is initially at 5 cm^3. Find the volume of the cube at time t = 4.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning