A particle P is projected vertically upwards from a point 20m above the ground with velocity 18m/s, no external forces act on it other than gravity. What will its speed be right before it hits the ground? Give your answer to one decimal place.

To start off we should list what we have and what we want to find. The initial velocity u= 18 m/s (taking upwards to be the positive direction). Acceleration a= - 9.8 m/s2 (negative since gravity acts downwards). We want to find the speed of the particle right before it hits the ground so displacement s= - 20 m. Using the equation v2 = u2 + 2as we have v2 =182 + 2*(-9.8)*(-20) = 716. Hence speed of particle before hitting the ground, v = 26.8 m/s, to 1d.p.

JN
Answered by Jenny N. Maths tutor

4943 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

How can I find the normal to a curve at a given point?


The Curve, C, has equation: x^2 - 3xy - 4y^2 +64 =0 Find dy/dx in terms of x and y. [Taken from Edexcel C4 2015 Q6a]


Express (5x + 3)/((2x - 3)(x + 2)) in partial fractions.


Using the substitution x = 2cosu, find the integral of dx/((x^2)(4-x^2)^1/2), evaluated between x=1 and x=sqrt(2).


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning