If a ball is dropped from 6m above the ground, how long does it take to hit the floor and what is its speed at impact (assuming air resistance is negligible)?

Distance, s = 6m ; initial speed, u = 0 m/s ; final speed, v = v m/s ; acceleration, a = 9.8 m/s (g) ; time, t = t sTime:s = ut + 0.5at2 , 6 = 0 + (0.5 x 9.8)t2 , 6 = 4.9t2 , 1.8367 = t2 , t = 1.355 s Speed:v2 = u2 + 2as , v2 = 0 + (2 x 9.8 x 6) , v2 = 117.6 , v = 10.84 m/s

RR
Answered by Rebecca R. Maths tutor

4739 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

How do you show that two lines do, or do not intersect?


x^2 + y^2 + 10x + 2y - 4xy = 10. Find dy/dx in terms of x and y, fully simplifying your answer.


What is the chain rule and how is it used?


How do you integrate by parts?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning