How many moles are in 6g of carbon?

moles = mass/mrn = 6/12n= 0.5

LO
Answered by Lucy O. Chemistry tutor

7065 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Sodium and sodium chloride can both conduct of electricity under cetain conditions. Describe and explain the method of conduction for each species. (3)


Balance the equation for the reaction of sodium hydroxide with sulphuric acid.


Calculate the number of moles in 23.0g of CO2? ( relative atomic mass : Carbon=12, Oxygen=16)


What are the properties of a giant covalent structure?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning