Part 1: Calculate the empirical formula for a substance with the following composition: H 6.71%; C 40.00%; O 53.29%

C = 12 g/molO = 16 g/molH = 1 g/mol
Ratio of C = 40/12 = 3.33Ratio of O = 53.29/16 = 3.33Ratio of H = 6.71/ 1 = 6.71Divide largest value by smallest value = 6.71/3.33 = 2Empirical formula = CH2O

RT
Answered by Rachael T. Chemistry tutor

2236 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

State whether the following conduct electricity as solid or molten: Aluminium, Aluminium fluoride, Boron tribromide


How can you work out, using the changes in oxidation numbers, which compound out of KCl, KBr and KI has the greatest reducing power?


What is a rate of reaction? How can we calculate the rate of reaction?


What is the difference between a nucleophile and an electrophile?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning