You have 10g of Sodium Carbonate, how many moles do I have to 2dp?

Sodium Carbonate is Na2CO3The molecular formula mass is 2xNa + 1xC + 3xO 2x23 + 1x12 + 3x16 = 106 g/mol m = 10g Mr = 106 g/moln=m/Mrn = 10/106 = 0.09 mol

SB
Answered by Sophie B. Chemistry tutor

4773 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Why can graphite conduct electricity but not diamond?


What is an ionic compound and how do they form?


The student did another experiment using 20 cm3 of sodium hydroxide solution with a concentration of 0.18 mol/dm3 . Relative formula mass (Mr) of NaOH = 40 Calculate the mass of sodium hydroxide in 20 cm3 of this solution.


Describe how and explain why vegetable oils are hardened for use in foods. [5 marks]


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning