Calculate the number of moles in 23.0g of CO2? ( relative atomic mass : Carbon=12, Oxygen=16)

Firstly we need to work out the molecular mass of CO2 . There is one carbon and two oxygens so we have to add the relative atomic mass (Ar) of one carbon and two oxygens. From the question we know the Ar of Oxygen and Carbon so the relative formula mass (Mr) of CO2 is : RMM= 12 + (16 X 2) = 44g/mol
Using the equation m=Mr x n We can work out the number of moles but first we have to rearrange the equation to give n on one side. So divide both sides to give : m/Mr=n From the question we know the mass of CO2 and the Mr ,so plug these into the equation to give a value for n.
23g/44g/mol=0.52 moles ( given to 2 significant figures)

DB
Answered by Dilan B. Chemistry tutor

6860 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Why don't Hydrocarbons and Water Molecules mix, and why might an emulsifier fix this?


How do you know if a molecule has ionic or covalent bonding?


In terms of structure and bonding, explain why graphite is able to conduct electricity.


A batch of Titanium(iv) Chloride is electrolysed in a chemical plant. (a) State the type of bonding in Titanium(iv) Chloride and why it has to be molten in order to undergo electrolysis. (b) Explain why a DC current has to be be used for electrolysis.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning