Calculate the number of moles of carbon dioxide molecules in 11 g of CO2.

Use equation: mole=mass/mr Calculate Mr of CO2 = 44Moles= 11g/44= 0.25 moles

MR
Answered by Mujahid R. Chemistry tutor

5686 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

How do I know the formula for salts formed in a reaction?


State and describe the structure, bonding and properties in Sodium Chloride.


Why is Chlorine a gas at room temperature but Sodium Chloride is a solid?


A compound is found to contain 3.1% Hydrogen, 65.3% Oxygen and 31.6% Phosphorus. Work out its empirical formula.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning