Calculate the number of moles of carbon dioxide molecules in 11 g of CO2.

Use equation: mole=mass/mr Calculate Mr of CO2 = 44Moles= 11g/44= 0.25 moles

MR
Answered by Mujahid R. Chemistry tutor

5688 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Describe how to separate hydrocarbons of different lengths


Hydrogen chloride (HCl) has a melting point of -114.2 °C. Sodium chloride (NaCl) has a melting point of 801 °C. Explain in terms of structure and bonding why these substances have such different melting points?


Increaseing the pressure of a system will have what effect on the equilibrium of this reversable reaction 3H2 + N2 <---> 2NH3


Why does a higher temperature lead to a higher rate of reaction?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning