A compound is found to contain 23.3% magnesium, 30.7% sulfur and 46.0% oxygen. What is the empirical formula of this compound?

Mass 23.3 30.7 46.0
Mr 24 32 16
Mass/Mr 0.97 0.96 2.875
/Smallest 0.97/0.96= 1 0.96/096= 1 2.875/0.96= 3
Ratio MgSO3 1:1:3

JG
Answered by Jack G. Chemistry tutor

5235 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

What is a exothermic reaction?


What do you get when you add an acid to a metal hydroxide?


How does the reactivity of Group 1 Metals with water change down the group?


What is the relative formula mass of sodium chloride?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning