What is the empirical formula of a compound with the following composition by mass, 48.0g C, 4.0g H and 48.0g O?

There are 3 Steps to answering this question:But first you need to understand what is meant by empirical formula:The simplest whole number ratio of the atoms of each element present in a compound.1) First work out the number of moles of each element present:Do this by using Moles = Mass(g) / Relative Mass (g/mol) Moles Carbon = 48.0/12 = 4Moles Hydrogen = 4/1 = 4Moles Oxygen = 48/16 = 3 2) Write this number as a ratio and simplify if necessary:4:4:3, cannot be simplified3) Write this ratio as a formula:C4H4O3This is the answer.

EC
Answered by Eleanor C. Chemistry tutor

5571 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Chlorine reacts with potassium bromide to form potassium chloride and bromine. In this reaction chlorine forms chloride ions: Cl2 + 2KBr --> 2KCl + Br2. Explain, using the equation, how you know that chlorine has been reduced.


What is the difference between Ionic and Covalent bonding


How do you increase the rate of a reaction?


What are the properties of ionic compounds?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning