Matt weighs 60kg and his son, Rob weighs 30kg. They both run a 100m race and finish the race running at 5m/s. Who has more Kinetic Energy at the end of the race?

Kinetic energy is given by the equation:K.E. = 0.5mv2Therefore Matt has Kinetic energy:K.E. (Matt) = 0.5*(60)(5)2 = 750JAnd Rob has Kinetic energy:K.E. (Rob) = 0.5(30)*(5)2 = 375JTherefore Matt has the higher Kinetic Energy.(This can also be seen from observing that Matt is twice as heavy so will have twice as much Kinetic Energy)

LB
Answered by Lewis B. Physics tutor

2193 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

Describe the basic principles of ultrasound imaging (2 marks)


Why is it that spectral lines emitted from stars in distant galaxies appear to be shifted towards the red end of the electromagnetic spectrum?


Explain Ohms Law


Whats the difference between speed and velocity?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning