If a ball is thrown at a velocity of 5m/s, what height does it reach?

For this, we use the conservation of energy. We know that loss of kinetic energy = gain in potential energy, so KE = PE. Our equation is 0.5mv2 = mgh, but as we have m on both sides, this cancels. So, we are left with 0.5v2 = gh, and to find h = 0.5*v2/g = 0.5 * 52 / 9.81 = 1.274... m. So, the height the ball reaches is 1.27 m (to 3 sig. fig.).

LU
Answered by Laura U. Physics tutor

6352 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

Suppose a student wants calculate the density of the two different objects, a metal cube and a small statue. Describe the methods the student could use to measure the density of the two objects.


Describe how you could find the density of a cube of metal? (4 marks) (Example from GCSE bitesize)


What's the difference between velocity and speed?


An electric Iron rated at 2600 W contains a steel plate, heated to a working temperature of 215°C. Room temp=18°C. Deduce whether the plate could reach its working temperature in less than 1 minute. Mass (steel plate)=890g & C (steel)=450J/kg/K


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning