The recommended daily allowance of methionine for an adult is 15 mg per kg of body mass. Tuna contains 755 mg of methionine per 100 g portion. Calculate the mass, in grams, of tuna that would provide the RDA of methionine for a 60 kg adult.

15mg per kilo recommended dose 15x60 = 900mg recommended dose for a 60kg adult There is 755mg per 100g portion of tuna So 900/755 = 1.19 times the amount in 100g of tuna is the recommended dose 1.19 x 100 = 119 119g of tuna is the amount that would provide the total recommended dose for a 60kg adult

DC
Answered by Darragh C. Chemistry tutor

5621 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

Formic acid (CH2O2) is used as an antibacterial on livestock feed. A sample of formic acid has been found to have a pH = 3, and data shows it has a Ka = 1.6E-4 M. What is the concentration of the sample?


The Haber process is used to produce ammonia. (Insert equation here) Explain the optimum conditions for this reaction and why these may differ from the conditions used in industry.


Why do certain metals give off different colours when heated?


Giving the electronic configurations for each element, predict the trend in 1st ionisation energies going across period 2 from Lithium to Neon.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning