1.5 g of hydrocarbon undergoes complete combustion to give 4.4 g of CO2 and 2.7 g of H2O. Given this data, what is the empirical formula of this hydrocarbon?

The first step here is to determine the mass of C in CO2 and the mass of H in H2O. This is done by dividing the atomic mass by the molecular mass and then multiplying by the mass of compound produced.

For C:

(12.011 g / 44.009 g) x 4.40 g = 1.1999 g

For H:

(1.0079 x 2 / 18.0148 g) x 2.70 g = 0.3021 g

The next step is to convert these masses into moles. This is done by dividing the mass by the relative atomic mass of the element:

C: 1.1999 g / 12.011 g mol-1 = 0.0999 mol

H: 0.3021 g / 1.0079 g mol-1 = 0.2997 mol

The final step is to divide each of these two values by the smallest number, in this case this is the number of moles of carbon:

C: 0.0999 mol / 0.0999 mol = 1

H: 0.2997 mol / 0.0999 mol = 3

We therefore have a ratio of 1 carbon atom to 3 hydrogen atoms, thus the empirical formula for this hydrocarbon is CH3.

JH
Answered by Joshua H. Chemistry tutor

86746 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

Give the molecular formula of benzene. Give the Kekule structure of benzene and then explain why this structure is not correct. Give the accepted structure for benzene (5 marks).


State and explain the general trend in first ionisation energy across Period 3


What is the effect of temperature on K(equilibrium constant)?


What is a buffer and what do you need to make one?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning