What mass of CO2 will be produced when 50 g of CaCO3 decomposes?

CaCO3 decomposition:

CaCO3 -> CaO + CO2

The first thing to do here is to calculate the relative formula mass of CaCO3 and CO2.

RFM of CaCO3 = 40 g + 12 g + (16 g x 3) = 100 g

RFM of CO2 = 12 g + (16 g x 2) = 44 g

The decomposition equation shows 1 CaCO3 goes to 1 CaO and 1 CO2.

We have 50 g of CaCO3, effectively we have half a CaCO3.

50 g / 100 g = 0.5

In order to get the mass of CO2 we need to times the RFM of CO2 by 0.5 (or divide by 2) because of the ratio of CaCO3 to CO2:

44 g x 0.5 = 22 g

22 g of CO2 are obtained from decomposition of 50 g of CaCO3.

JH
Answered by Joshua H. Chemistry tutor

97340 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Potassium forms an ionic compound with sulfur.Describe what happens when two atoms of potassium react with one atom of sulfur. Give your answer in terms of electron transfer. Give the formulae of the ions formed


The element sulfer is a common componant of coal. When the coal is burned, what pollutant will the sulfer form? How will this new compound impact the environment?


Explain, in terms of its structure and bonding, why magnesium oxide has a very high melting point (4).


What is the difference between a period and a group in the periodic table


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning