Dipen and Nisha are planning a wedding reception. Nisha says, “I want to invite 70 guests.” Dipen says, “If we invite one-fifth fewer guests, we will save more than £500” Is Dipen correct?

Prices are: £40 per guest. Total cost reduced by 5% with over 60 guests. 

First, we work out the cost of Nisha's suggestion.

£40 x 70 guests = 2800

To find 5% of this, we can divide by 10 to get 10% (280), and then divide by 2 to get 5% (140). Then we do £2800-£140=£2660.

Next we work out Dipen's cost.

To reduce our total guests by one fifth, we first divide 70 by 5 to get 14. Then take 14 away from 70 to get 56. To find the cost of inviting 56 guests, we multiply 56 by £40 which gives us £2240.

Is this £500 less than Nisha's costs?

£2660-£2240=£420 so the answer is no, they would only save £420.

LM
Answered by Lily M. Maths tutor

7386 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve x^2+3x-18=0 for x


Determine (27/8)^3/2


Prove algebraically that (4n + 1)² − (2n − 1) is an even number for all positive integer values of n.


Solve the inequality: x^2 - x < 12


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning