2.4 g of magnesium reacts with 1.6 g of oxygen. What is the empirical formula of the oxide formed?

Ar of Magnesium = 24; Ar of Oxygen = 16

number of moles = mass divided by Ar

number of moles of Mg = 2.4/24 = 0.1

number of moles of Oxgen = 1.6/16 = 0.1

ratio of Mg to O = 0.1:0.1 = 1:1 So oxide produced is MgO

KT
Answered by Katrina T. Chemistry tutor

17673 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

What are the three types of intramolecular bonding?


Why is iodine a solid at room temperature and chlorine a gas, despite being in the same group?


What is a covalent bond?


What kind of compound is NaCl and why?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning