3 teas and 2 coffees have a total cost of £7.80; 5 teas and 4 coffees have a total cost of £14.20. Work out the individual cost of one tea and one coffee.

The question can be written algebraically, as:(a) 3t + 2c = 7.80(b) 5t + 4c = 14.20To work out the individual costs, we need to make one of the sets of variables equal. We can do this by multiplying the equation (a), giving (c):(a) 6t + 4c = 15.60(c) 5t + 4c = 14.20We can then subtract (c) from (a), giving:t = 1.40T can then be substituted into the initial equation (a), to work out the value of c:(3 x 1.40) +2c = 7.804.20 +2c = 7.802c = 3.60c = 1.80Finally we can check these values by substituting into (b):(5 x 1.40) + (4 x 1.80) = 7 + 7.2 = 14.20Then make sure to show your answers clearly, with units:coffee is £1.80 per cup and tea is £1.40 per cup

CF
Answered by Charlotte F. Maths tutor

21237 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Prove that the difference of the square of two consecutive odd numbers is always a multiple of 8. [OCR GCSE June 2017 Paper 5]


How do you find the volume of a conical frustum?


How do I find the nth term of a sequence?


Expand and simplify (2x + 4)(3x - 5).


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2025 by IXL Learning