What is the relative molecular mass of ammonia?

Ammonia is NH3.
Nitrogen has a relative atomic mass of 14.
Hydrogen has a relative atomic mass of 1.
14 + (3 x 1) = 17
Ammonia has a relative molecular mass of 17.

AC
Answered by Adam C. Chemistry tutor

49110 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Why does iodine have a higher boiling point than chlorine?


In Stage 2 of a reaction, 40 kg of titanium chloride was added to 20 kg of sodium. The equation for the reaction is: TiCl4 + 4Na -> Ti +4NaCl Relative atomic masses (Ar): Na = 23 Cl = 35.5 Ti = 48 Explain why titanium chloride is the limiting reactant.


What is the difference between an alkene and an alkane ?


List simple experimental tests to determine if either Hydrogen, Oxygen, Chlorine or Carbon Dioxide gas was produced in a reaction. State conditions and expected positive results for each


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning