Calculate the concentration in mol/dm3 of 8.0 g of sodium hydroxide (NaOH) in solution with a volume of 50 cm3. (Note Ar(Na) = 23, Ar(O) = 16, Ar(H) = 1)

Calculate Mr(NaOH): Mr(NaOH) = 23 + 16 + 1 = 40, Calculate NaOH moles: n= m/Mr, n= 8.0/40, n= 0.2 moles, Calculate NaOH concentration:(converting from cm3 to dm3 by /1000) c= n/v, c= 0.2/(50/1000), c= 4.0 mol/dm3

IC
Answered by Imogen C. Chemistry tutor

9565 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

5.00 g of copper(II) carbonate decomposes to form copper(II) oxide and carbon dioxide: CuCO3(g) → CuO(s) + CO2(g). Calculate the maximum mass of carbon dioxide that can be produced. (Mr of CuCO3 = 123.5, Mr of CO2 = 44.0)


What is the charge of a nucleus?


Describe why NaCl has a high melting point


What is the equation for complete combustion and what does it require?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning