The composition by mass of a compound is: C=36.4%, H=6% and F=57.6%. Calculate the empirical formula. If the RFM is 66, what is the molecular formula?

Calculate the moles of each of the 3 elements (to get C=3.03, H=6, F=3.03). Divide these by the smallest mol calculated to get the ratio of the elements. This will get C:H:F as 1:1.978:1 = 1:2:1 and so the empirical formula is CH2F. The RFM is 66, 66/33 is 2 and so the molecular formula is C2H4F2

ST
Answered by Sara T. Chemistry tutor

6245 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Potassium forms an ionic compound with sulfur. Describe what happens when two atoms of potassium react with one atom of sulfur. Give your answer in terms of electron transfer. Give the formulae of the ions formed. (5 marks)


How does the molecular structure of graphite relate to its properties?


How do I balance symbol equations?


A compound is found to contain 37.21% carbon, 7.75% hydrogen and 55.04% chlorine. What is it's empirical formula?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning