Calculate the amount of sodium chloride, NaCl, in 55.0cm3 solution with a concentration og 0.5mol/dm3

The amount in moles of a solute in a solution in a given volume of solution can be calculated if the concentration of the solution is also known. The equation for concentration is: Concentration in mol/dm3 = Amount of solute in mol/ Volume in dm3. The above equation can be rearranged to give amount of solute in mol = concentration in mol/dm3 × volume in dm3. Furthermore, the mass of a substance can be calculated using the equation Mass (g) = Moles x Relative molecular mass.1) Convert the volume from cm3 to dm3 , 55 cm3 = 55.0 ÷ 1000 = 0.055 dm3. (This is really important as a lot of people forget to do this) 2) Calculate the amount of NaCl in moles , Amount of NaOH in mol = concentration in mol/dm3 × volume in dm3 = 0.5 mol/dm3 × 0.055 dm3 = 0.0275 moles3) Calculate the mass of NaCl using the equation mass = moles x relative molecular mass = 0.0275 x 58.5 = 1.60875 = 1.61g ( Be careful when calculating Mr as this is also a common mistake that costs students marks)

OM
Answered by Oreoluwa M. Chemistry tutor

7204 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Chlorine is in group 7. What is the charge on its ions, and is the charge positive or negative?


Why do group 1 metals become more reactive as you descend the group?


Describe the differences in molecular structure between graphite and diamond, and use this to explain their differing properties.


Balance the chemical equation: AgI + Na2S → Ag2S + NaI


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning