There are 5 white socks and 3 black socks in a draw. Steven takes out 2 at random. Work out the probability that Steven takes out 2 socks of the same colour.

P(WW) = 5/8 x 4/7 = 20/56

P(BB) = 3/8 x 2/7 = 6/56

P(same colour) = 20/56 + 6/56 = 26/56 = 13/28 (simplified)

TJ
Answered by Tom J. Maths tutor

8843 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

How do I solve simultaneous equations?


Adam buys 4kg of sweets and pays £10 for them. Adam puts all of the sweers into bags with 250g in each bag. He sells the bags for 70p each. All the bags of sweets are sold, what is the percentage profit?


What is 50 as a percentage of 20?


Work out 90% of 130


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning