Calculate the relative formula mass of aluminium sulfate, Al2(SO4)3 (2 marks)

As the question is 2 marks, show working to ensure you get a mark even if answer is slightly wrongFrom periodic table you can see that the relative atomic masses are oxygen = 16; aluminium = 27; sulfur = 32(2 × 27) + 3[32 + (16 × 4)] = 342Take care with brackets and order

AS
Answered by Amy S. Chemistry tutor

35496 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

5.00 g of copper(II) carbonate decomposes to form copper(II) oxide and carbon dioxide: CuCO3(g) → CuO(s) + CO2(g). Calculate the maximum mass of carbon dioxide that can be produced. (Mr of CuCO3 = 123.5, Mr of CO2 = 44.0)


Balance the following equation: C3H8 + O2 ---> CO2 + H2O


Why does silver have a high melting point?


24 g of Magnesium reacts with 16 g of Oxygen to produce 40 g of magnesium oxide. What mass of magnesium would you need to produce 10 g of magnesium oxide?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning