An amino acid contains 52.2% carbon, 9.3% hydrogen, 8.7% nitrogen and 29.8% oxygen by mass and has a relative molecular mass of 161 g/mol. What is its molecular formula? What functional groups must it have?

In 100g of compound, the amount of each element is given by: C: n = 52.2/12 = 4.35 H: n = 9.3/1 = 9.3 N: n = 8.7/14 = 0.621... O: n = 29.8/16 = 1.8625 Dividing through by the smallest amount (0.621) gives: C: 7.0048..., H: 14.9758..., N: 1, O: 2.9991... These are all very close to whole numbers so the empirical formula is C7H15NO3. This has a relative formula mass of 161 so the molecular formula is also C7H15NO3. As this compound is stated to be an amino acid it must contain both an amine and a carboxylic acid group.

GB

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

How do I tackle Kc questions?


The following equilibrium is set up in a glass syringe. 2(NO2) (brown gas) ‹-› N2O4 (colourless gas) ∆H = -58 kJmol-1. Using le Chatelier's principle, predict and explain how heating up the mixture would affect it's appearance.


Name and explain the three types of isomerism present in organic compounds.


Does Mg or Al have the higher first ionisation energy? Explain your answer.