A 10 kilogram block slides down a 30 degree inclined slope, the slope has a coefficient of friction of 0.2. Calculcate the blocks acceleration down the slope.

Resolving all forces in the vertical gives the normal force as 10gcos(30). Resolving all forces normal to the slope gives the frictional force as 2gcos(30) (given Friction = mu*R). Using second law, F=ma. 10gsin(30)-2gcos(30)=10a. a=3.2m/s.

FR
Answered by Frederick R. Maths tutor

3106 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

Integrate with respect to x ) dy/dx= 6x^5


You have a five-litres jug, a three-litres jug, and unlimited supply of water. How would you come up with exactly four litres of water (with no measuring cup)?


proof for the derivative of sin(x) is cos(x) (5 marks)


Solve the equation 2ln2x = 1 + ln3. Give your answer correct to 2dp.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning