In a box, there is 1 more green pens than black pens. The probability of taking 2 black pens is 0.2 . How many pens are in the box?

g = b+8g+b = p = 2b+1(b/p) x (b-1)/(p-1) = 1/5(b^2 - b)/(p^2 - p) = 1/5sub in p= 2b+1(b^2 - b)/(4b^2 + 2b) = 1/55b^2 - 5b = 4b^2 + 2bb^2 -7b = 0b = 7 or b = 0 (cannot be 0 as 2 pens must be taken)p = 2(7) + 1 = 15 pens

JL
Answered by James L. Maths tutor

3232 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve x^2+10x+5=0 using completing the square.


How do I multiply fractions?


An exam has two papers. Alan scores: 33 out of 60 on paper 1 & 75 out of 100 on paper 2. Work out his percentage score for the exam?


Complete Question won't fit here. Please see Explanation. Thanks.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning