In the reaction (SO₂ + 2H₂S → 3S + 2H₂O), 44.3g of SO₂ are mixed with 44.3g of H₂S. Calculate the maximum mass of sulfur that could be formed.

1.      Check if the equation is balanced, luckily this one is! 2.      Check if any unit conversions are needed. All masses are in grams, so no problem there. 3.      Using (moles = mass ÷ Mr), calculate: the no. of moles of SO₂ (44.3 ÷ 64.1 = 0.69); and the no. of moles of H₂S (44.3 ÷ 34.1 = 1.30). This is to work out which reagent is in excess. 4.      As there is a molar ratio of 1:2, you can divide the latter answer by 2 to get the expected no. of moles of SO₂ (0.65). Therefore, SO₂ is in excess. 5.      Use (mass = moles x Mr) to find out the mass of sulfur (0.65 x 32.1 x 3 = 62.6g). Remember to multiply by 3 to get the correct mass as you need to consider the molar ratios.

KV
Answered by Kundai V. Chemistry tutor

3824 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

What is a dynamic equilibrium?


Giving the electronic configurations for each element, predict the trend in 1st ionisation energies going across period 2 from Lithium to Neon.


What is the difference between an ionic and covalant bond?


At what temperature does the reaction become feasible? When ΔH = 492.7 kJmol^-1 and ΔS = 542.6 JK^-1mol^-1.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning