pressure = 2.3 × 10^5 Pa temperature= 200K. At a constant volume, when the temperature increases to 300K what is the pressure in Pa?

Divide pressure by temperature to get the constant = 1150. Making sure all values are in the correct units.Then multiply by 300K to get the increased pressure. 3.45 x 10^5 Pa

RP

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A kettle has a 55% energy efficiency. The input energy for the kettle is 378,000 J per boil. Calculate the amount of energy dissipated in 5 boils.


Explain why a simple electric motor continues to turn in the same direction when there is a current in the coil (6 marks)


Define electric current


A baby in a bouncer bounces up and down with a period of 1.2s and amplitude of 90mm. Calculate the baby's maximum velocity.