Robin and Emma both buy cupcakes for a bake sale. Between them, they purchase 125 cupcakes for the bake sale. Emma buys 50% more cupcakes then Robin and gets a 20% discount. The total cost of the 125 cupcakes was £137.5. What is the price of one cupcake?

1 ) Identify the information given in the question:Total number of cupcakes bought: 125Number bought by Emma is 50% more than Robin: mathematically we write that was Emma = 1.5 Robin as 50% = 0.5 in decimalsTotal cost of 125 cupcakes = £137.5Emma gets a 20% discount on the price of her cupcakes.2) Write the information in equation form: Let number of cupcakes bought by Emma = E and number bought by Robin = R E + R = 125 E = 1.5 x R Price of one cupcake = P Price of Emma's cupcakes = 0.8 x P (80% = 0.8) 3) Solve for the value required: E + R = 125 Substituting E = 1.5 x R 1.5 x R + R =125 => 2.5 x R = 125 => R = 50 cupcakes Therefore E = 75 cupcakes Cost of Emma's cupcakes: 75 x 0.8 x P Cost of Robin's cupcakes: 50 x P Therefore: 75 x 0.8 x P + 50 x P = 137.5 => 60 x P + 50 x P = 137.5 => 110 x P = 137.5 => P = £1.25The cost of a cupcake is £1.25

AB
Answered by Annelie B. Maths tutor

2967 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

What is Pythagoras' Theorem and how is it used in exam questions?


Work out the value of 125^(-2/3)


find the integral of 1/x


How do I work out probability when a random choice is repeated?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2025 by IXL Learning