Robin and Emma both buy cupcakes for a bake sale. Between them, they purchase 125 cupcakes for the bake sale. Emma buys 50% more cupcakes then Robin and gets a 20% discount. The total cost of the 125 cupcakes was £137.5. What is the price of one cupcake?

1 ) Identify the information given in the question:Total number of cupcakes bought: 125Number bought by Emma is 50% more than Robin: mathematically we write that was Emma = 1.5 Robin as 50% = 0.5 in decimalsTotal cost of 125 cupcakes = £137.5Emma gets a 20% discount on the price of her cupcakes.2) Write the information in equation form: Let number of cupcakes bought by Emma = E and number bought by Robin = R E + R = 125 E = 1.5 x R Price of one cupcake = P Price of Emma's cupcakes = 0.8 x P (80% = 0.8) 3) Solve for the value required: E + R = 125 Substituting E = 1.5 x R 1.5 x R + R =125 => 2.5 x R = 125 => R = 50 cupcakes Therefore E = 75 cupcakes Cost of Emma's cupcakes: 75 x 0.8 x P Cost of Robin's cupcakes: 50 x P Therefore: 75 x 0.8 x P + 50 x P = 137.5 => 60 x P + 50 x P = 137.5 => 110 x P = 137.5 => P = £1.25The cost of a cupcake is £1.25

AB
Answered by Annelie B. Maths tutor

3288 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

How do I multiply indices together?


Sean drives from Manchester to Gretna Green. He drives at an average speed of 50 mph for the first three hours. He then breaks and drives the final 150 miles at 30 mph. Sean thinks his average speed is 40 mph ,is he correct?


3 1/2 - 2 1/3


If a right-angled triangle has one side measuring 8cm and another measuring 15cm, what is the length of the hypotenuse?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning